Komentarze: 0
Badanie struktury gruntów jest przedsięwzięciem dość trudnym, głównie ze względu na trudny dostęp do nich. W celu określenia tejże struktury, konieczne jest wykonanie stosownych badań, które ukażą nam przekrój geologiczny gruntu znajdującego się pod nami.
Mocowanie
Żeby dokonać badania gruntu, sonda statyczna CPT musi być odpowiednio zamocowana w gruncie. Najczęściej służą do tego specjalne, wkręcane kotwy, które gwarantują nie tylko wysoki poziom jakości mocowania, ale też ustabilizowaną pracę.
Wgłębianie
Kolejnym krokiem zaraz po ustabilizowaniu naszej sondy statycznej CPT, jest jej wgłębianie. Najczęściej odbywa się to przy pomocy specjalnie dostosowanego silnika Diesla. Oczywiście wgłębianie może odbywać się ze zróżnicowaną, zależną od danej sondy siłą. Może ona wynosić zarówno kilkadziesiąt, jak również kilkaset kiloniutonów.
Badanie
Wyniki badania, są odzwierciedleniem szybkości, z jaką próbnik wgłębia się w ziemię, działając pod wpływem przyłożonej do niego siły. Na skutek wielu przeprowadzanych w sposób ciągły odczytów, można w ten sposób przeanalizować strukturę gruntu znajdującego się pod miernikiem. Badanie za pomocą sondy może odbywać się do głębokości kilkudziesięciu metrów.